• 2024 03 28

Szabó Szebasztián Európa-bajnok Budapesten

A női gyorsváltó ezüstérmes lett

Szabó Szebasztián aranyérmet nyert pénteken 50 méter pillangón a budapesti úszó Európa-bajnokságon.

A győriek 25 éves versenyzője 23.00 másodperces idővel diadalmaskodott a Duna Arénában, egyetlen századdal megelőzve a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovot.
A 2019-ben honosított, szerb származású Szabó - aki első nagymedencés érmét szerezte magyar színekben - tökéletesen kapta el a rajtot, és jobb benyúlásának köszönhetően lett a kontinens legjobbja.

Európa-bajnokság, férfi 50 m pillangó:
1.Szabó Szebasztián 23.00 másodperc
2. Andrij Govorov (Ukrajna) 23.01
3. Andrej Zsilkin (Oroszország) 23.08

Késely Ajna negyedik, Mihályvári-Farkas Viktória hatodik lett 1500 méter gyorson. A nyitónapon 400 méter vegyesen Hosszú Katinka mögött ezüstérmes Mihályvári-Farkas hatalmas egyéni csúccsal, a második legjobb idővel jutott a döntőbe, ahol a szám favoritja, a címvédő olasz Simona Quadarella mellett úszhatott, míg Késely hetedikként vághatott neki a leghosszabb távnak. Az FTC 17 éves versenyzője valamivel gyorsabban kezdett, mint az előfutamban, de nem ment el Quadarellával, akinek a sikeréhez már féltávnál sem férhetett kétség. A táv felénél Mihályvári-Farkas a harmadik, a 2018-as glasgow-i kontinensviadalon bronzérmes Késely Ajna pedig ötödik volt. A rutinosabb, de még mindig csak 19 éves Késely nem sokkal később már honfitársa előtt járt, a ferencvárosi kicsit elfáradt.
    A magyarok végül nem tudtak beleszólni a dobogós helyekért folytatott harcba, a számot Quadarella könnyedén nyerte.

női 1500 m gyors: 1. Simona Quadarella (Olaszország) 15:53.59 perc
2. Anasztaszija Kipricsnyikova (Oroszország) 16:01.06
3. Martina Rita Caramignoli (Olaszország) 16:05.81
4. Késely Ajna 16:10.50
...6. Mihályvári-Farkas Viktória 16:17.27

Milák Kristóf élete legjobbjával ötödik lett 200 méter gyorson.  A 200 méter pillangón aranyérmet nyert klasszis 1:46.15-ös eddigi csúcsából majd fél másodpercet faragva 1:45.74-es idővel csapott célba. A Honvéd 21 éves versenyzője a hetedik idővel került a fináléba, így az 1-es pályán vághatott neki a négy hossznak. A rajt után óriási lendülettel indult meg, a táv felénél még egy fél testhossz előnye volt üldözőivel szemben. A szám specialistái ugyanakkor az utolsó fordulónál "megérkeztek rá", Milák így végül ötödikként zárt. Nem sokkal maradt el Kozma Dominik 1:45.54 perces országos csúcsától.

férfi 200 m gyors:
1.  Martin Maljutyin (Oroszország) 1:44.79
2. Duncan Scott (Nagy-Britannia) 1:45.19
3. Thomas Dean (Nagy-Britannia) 1:45.34
...5. Milák Kristóf 1:45.74

Ezüstérmet nyert a 4x200 méteres magyar női gyorsváltó pénteken a budapesti úszó Európa-bajnokságon. A Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura, Kapás Boglárka összeállítású kvartett 7:56.26 perccel csapott célba.

női 4x200 m gyorsváltó:
1. Nagy-Britannia (Lucy Hope, Tamryn Van Selm, Holly Hibbott, Freya Anderson) 7:53.15 perc
2. Magyarország (Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura, Kapás Boglárka) 7:56.26
3. Olaszország (Stefania Pirozzi, Sara Gailli, Simona Quadarella, Federica Pellegrini) 7:56.72