• 2024 04 26

Gyergyói siker a székelyföldi jégkorong ünnepnapján

Erdélyi rangadó az Erste Ligában

A Gyergyói HK 4-2-re legyőzte a vendég Csíkszeredát a jégkorong Erste Liga egyetlen hétfői mérkőzésén, amelynek felvezetésén megemlékeztek a 90 éves székelyföldi hokiról.

Szinaján 1931. január 4-én a bukaresti Román Tenis-Club (T.C.R.) meghívására barátságos találkozón lépett jégre a Csíkszeredai Korcsolya Egylet. Amint a szervezők kiemelték: erre a dátumra a csíki és egyben a székelyföldi jégkorong alapítási dátumaként tekintenek.
A sporttörténeti jelentőségű eseményen Dóczy János kapus, Löffler Aurél, Schmidt Béla hátvédek, Vákár Lajos, Czáka István, György Antal csatárok, valamint Császár Jenő és Sprencz György cserejátékosok alkották azt a csapatot, amely először képviselte Csíkszeredát egy jégkorongmérkőzésen. A csapatvezetők Dóczy András és Balogh János voltak.
A legelső, egyébként idegenbeli találkozó dátumát sokáig bizonytalanság övezte: az 1929. január 6-i dátum tartotta magát hosszú ideig a köztudatban, azonban korabeli sajtóközlések azt bizonyítják, hogy a két évvel későbbi időpont a helytálló a szinajai összecsapás tekintetében.
A résztvevők visszaemlékezései szerint az összecsapás első harmadában jól állta a sarat a csíki csapat, viszont a másik két játékrészben a székelyek fáradtsága miatt a T.C.R. szerezte meg a győzelmet. A végeredmény 6-0 (0-0, 3-0, 3-0) lett. A román bajnok T.C.R. egybeesett az akkori román válogatottal is.
A jelenkor két csapata a koronavírus-járvány miatti módosítások révén gyors egymásutánban, egy hét alatt négyszer találkozott. Csíkszeredán 6-3-ra és 6-2-re győztek a hazaiak, míg vasárnap ráadásban diadalmaskodott a Gyergyó.
Az ünnepi napon a két gárda játékosai a kezdés előtt egy közös képre álltak össze, és "Voltunk, vagyunk, leszünk" feliratú molinót feszítettek ki. Ezt követően már nem volt "béke", sorra jöttek a szabálytalanságok és a kiállítások, a Gyergyó két góllal elhúzott az első harmadban. Az utolsó tíz percben felzárkóztak a vendégek, ám egy üreskapus góllal a hazaiak végleg eldöntötték a három pont sorsát.

Erste Liga, alapszakasz:
Gyergyói Hoki Klub (romániai)-Sport Club Csíkszereda (romániai) 4-2 (2-0, 0-0, 2-2)