• 2021 04 11

A sportszövetségek legjobbjai 2020-ban 2. rész

A szakszövetségek döntései alapján ők voltak idén a legjobbak

A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai. Idén 57 sportág szövetsége válaszolt az MTI megkeresésére.

Közülük 47 nevezte meg az év legkiemelkedőbb sportolóit, míg tíz - a koronavírus-járvány miatti csonka évben - nem vagy csak később ítéli oda az elismerést.
A voksolás történetében az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között.
Az idei győztesek közül kiemelkedik a tájékozódási búvárúszó Balázs Péter 17. elsőségével, míg a vitorlázó Berecz Zsombor tizedszer, a labdarúgó Jakabfi Zsanett, a teniszező Babos Tímea és a bridzsező Gál Péter egyformán kilencedszer bizonyult legjobbnak.
Az olimpiai számban idén Európa-bajnokok, így Berecz Zsombor, Liu Shaoang, Péni István és Karakas Hedvig, valamennyien a legjobbak lettek sportágukban.
A legeredményesebb hazai klubok közül az MTK kilenc, a BHSE hét, míg a Újpest és a Vasas egyaránt négy elsőséget mondhat magáénak.
Külföldi klub képviseletében zárt az élen három sportág hat versenyzője.

A legjobbak névsora annak jelölésével, ki hányadszor végzett az élen:

    Labdarúgás:
    nagypálya:
Gulácsi Péter (RB Lepzig) 3.
Jakabfi Zsanett (VfL Wolfsburg) 9.
    futsal:
Alasztics Marcell (Haladás VSE) 1.
Kota Gabriella (Astra HFC) 1.

    Lovassport:
   A szövetség idén nem ítélte oda senkinek az év legjobbja címet, mert a koronavírus-járvány miatt a nemzetközi versenyek döntő többsége elmaradt.

     Motorsport:
Csizmazia Barnabás Botond (Kognitív Hungary Kft.) 1.

    Ökölvívás:
Gálos Roland (Mogyi Felsővárosi Ökölvívó SE) 1.
Pribojszki Kata (Soproni Gyevát SE) 1.

    Öttusa:
Marosi Ádám (BHSE) 7.
Alekszejev Tamara (Alba Öttusa SE) 1.

    Ritmikus gimnasztika:
Pigniczki Fanni (MTK Budapest) 3.

    Rögbi:
    7-es:
Stiglmayer Márk (Esztergomi Vitézek RAFC) 1.
    15-ös:
Ágotai Ákos (Esztergomi Vitézek RAFC) 1.
    nők:
Horváth Kitti (Esztergomi Vitézek RAFC) 2.

    Röplabda:
    teremröplabda: a magyar szövetség a koronavírus-járvány miatti csonka szezonban nem hirdetett győztest
    strandröplabda:
Hajós Artúr és Stréli Bence (SRSE) 2.
Vaida Beáta (Eötvös DSE) és Vecsey Fanni (Gödöllői RC) 1.

    Sakk:
Gara Tícia (Tungsram-Aquaprofit Nagykanizsai Sakk-Klub) 1.
Rapport Richárd (Szombathelyi MÁV Haladás Vasutas Sportegyesület) 4.

    Sí:
    alpesi sí:
Úry Bálint (Rozmaring SE) 1.
Tóth Zita (Vasas SC) 3.
    szabadstílusú sí:
Papp Koppány (Rozmaring SE) 6.
    sífutás:
Kónya Ádám (Veszprémi Sí Egylet) 7.
    síugrás:
Vörös Virág (Kőszegi SE) 6.
Molnár Flórián (Kőszegi SE) 6.
    sílövészet:
Pónya Sára (Honvéd Zalka SE) 2.
Panyik Dávid (Honvéd Zalka SE) 8. és Gyallai Soma (Gyötri Klub) 1.

    Sportlövészet:
Péni István (UTE) 4.
Dénes Eszter (UTE) 1.

    Súlyemelés:
Fekécs Szilárd (Békési Torna Egylet) 2.
Mitykó Veronika (Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidő SE) 2.

    Szektorlabda:
    szektorlabda szakág:
Debreczy István (Vasi GK) 1.
    12 érintéses szakág:
Kiss Levente (Debreceni SC) 4.

    Szinkronúszás:
A szövetség december végén hirdet győztest.

    Szkander:
A szövetség idén nem nevezett meg győztest.

    Szörf:
Sánta Bence (Magyar Szörf Akadémia Sportegyesület) 1.
Cholnoky Sára (Körte Hegyi és Vízi Sportok Egylete) 8.

    Szumó:
Kerstner Róbert (Veresi Küzdősport Egyesület) 2.
Lemák Diána (Érdi Spartacus SC) 1.

    Tájfutás:
Bakó Áron (Tabáni Spartacus SKE) 4.
Gárdonyi Csilla (Hegyvidék SE-MOM Tájfutó Szakosztály) 1.

    Teke:
A szövetség idén nem nevezett meg győztest.
    
    Teqball:
Blázsovics Ádám (Phoenix Teqball Akadémia) 1.
Janicsek Zsanett (Phoenix Teqball Akadémia) 1.

    Taekvondó:
Füredi Rebeka (UTE) 2.
Salim Sharif (MTK Budapest) 1.

    Testépítés és fitnesz:
    testépítés:
Nyircsák József (Getfit SE) 1.
    fitnesz:
Ágoston Dorottya (Biofit Johnny Fitness) 2.

    Tenisz:
Fucsovics Márton (MTK Budapest) 8.
Babos Tímea (MTK Budapest) 9.

    Tollaslabda:
 Krausz Gergely (Multi Alarm SE) 7.
Sárosi Laura (Tisza Tollas SE) 7.

     Torna:
    szertorna:
Vecsernyés Dávid (BHSE) 3.
Kovács Zsófia (Dunaferr SE) 4.
    aerobik:
Bali Dániel (PSN) 6.
Ákoshegyi Dóra (PSN) 1.
    akrobatikus torna:
Kutasi Vivien, Vincze Lilla (Balance ATC) és Horváth Elizabet (FTC) 3.

    Triatlon:
Bicsák Bence (PSN Zrt.) 3.
Bragmayer Zsanett (Team Újbuda SE) 2.
 
    Úszás:
Milák Kristóf (BHSE) 3.
Kapás Boglárka (UTE) 1.

    Versenytánc:
Andrea Silvestri (Valcer TSE) 6.
Váradi Martina (Valcer TSE) 6.
    
    Vitorlázás:  
Berecz Zsombor (Procelero SE) 10.
Érdi Mária (Magyar Villamos Művek Sportegyesület) 8.

    Vívás:
Szilágyi Áron (Vasas SC) 5.
Pusztai Liza (BVSC) 2.

    Vízilabda:
Hosnyánszky Norbert (BHSE) 1.
Keszthelyi Rita (UVSE) 8.