• 2021 04 11

A sportszövetségek legjobbjai 2020-ban 1. rész

A szakszövetségek döntései alapján ők voltak idén a legjobbak

A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai. Idén 57 sportág szövetsége válaszolt az MTI megkeresésére.

Közülük 47 nevezte meg az év legkiemelkedőbb sportolóit, míg tíz - a koronavírus-járvány miatti csonka évben - nem vagy csak később ítéli oda az elismerést.
A voksolás történetében az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között.
Az idei győztesek közül kiemelkedik a tájékozódási búvárúszó Balázs Péter 17. elsőségével, míg a vitorlázó Berecz Zsombor tizedszer, a labdarúgó Jakabfi Zsanett, a teniszező Babos Tímea és a bridzsező Gál Péter egyformán kilencedszer bizonyult legjobbnak.
Az olimpiai számban idén Európa-bajnokok, így Berecz Zsombor, Liu Shaoang, Péni István és Karakas Hedvig, valamennyien a legjobbak lettek sportágukban.
A legeredményesebb hazai klubok közül az MTK kilenc, a BHSE hét, míg a Újpest és a Vasas egyaránt négy elsőséget mondhat magáénak.
Külföldi klub képviseletében zárt az élen három sportág hat versenyzője.

 A legjobbak névsora annak jelölésével, ki hányadszor végzett az élen:


    Amerikaifutball: A koronavírus-járvány miatt elhúzódó szezont követően a szövetség hivatalosan csak december végén választja meg az idény legjobbját.

    Asztalitenisz: 

Szudi Ádám (SPG Walter Wels) 3.
Madarász Dóra (Lys Lille Metropole Cp1) 1.

    Autósport:

ifj. Érdi Tibor, Csökő Zoltán (Érdi Team Kft.) 1.

    Atlétika:

Halász Bence (Szombathelyi Dobó Sportegyesület - Németh Pál Dobóakadémia) 3.
Kozák Luca (Debreceni Sportcentrum Közhasznú Nonprofit Kft.) 1.

    Birkózás:

Lőrincz Viktor (BHSE) 3.
Barka Emese (Csepel) 3.

    Bridzs:

Gál Péter (MTK Budapest) 9.
Fischer Brigitta (Hegyvidék) 7.

    Búvárúszás:

    tájékozódási búvárúszás:
Balázs Péter (Amphora) 17.
Hatházi Katalin (Amphora) 5.
    uszonyosúszás:
Bukor Ádám (Győri Búvár SE) 3.
Senánszky Petra (Debreceni Búvárklub) 7.

    Cselgáncs:

Tóth Krisztián (MTK Budapest) 4.
Karakas Hedvig (BHSE) 2.
    
    Curling:

A szövetség idén nem ítélte oda senkinek az év legjobbja címet, mert a koronavírus-járvány miatt a nemzetközi versenyek döntő többsége elmaradt.

    Erőemelés:
 
A szövetség idén nem választotta meg az év legjobbjait, mivel nem rendeztek nemzetközi versenyeket.    

    Evezés:

Szabó Márton (Tisza EE) 1.
Polivka Dóra (MTK Budapest) 1.

     Fallabda:

Farkas Balázs (Squashberek Sportegyesület) 3.
Chukwu Hannah (Squashberek Sportegyesület) 2.

    Footgolf:

Lengyel Béla (Royal Footgolf Klub) 1.
Ujvári Izabella (Nimród Footgolf SE) 2.

    Golf:
  
    amatőr
Rózsa Dávid (Pannónia Golf&Country Club) 4.
Kiss Polett Karolina (Pannónia Golf&Country Club) 2.
    profi
Rózsa Csilla 2.
Lugosi Tamás (Balaton Golf Club) 4.

    Gó:
 
Seres Júlia (Pagoda Gó Egyesület) 2.
Bővíz Dominik (Magyar Gó Egyesület) (2.

    Hódeszka:

Fricz Botond (Sport-Club.hu Kecskemét Sportegyesület) 4.
Vincze Zsófia (Vasas SC) 1.

    Íjászat:

A szövetség idén nem adja ki az Év íjásza díjakat, mert ezt a külföldi, illetve a nemzetközi versenyeken való szereplések alapján ítélte oda eddig. Ebben az évben két nemzetközi verseny kivételével a többit nem tartották meg a sportágban.

    Jet-ski:
 
Szabó Barnabás (AKTÍV SC Szabadidő és Extrémsport Sportegyesület) 5.

    Jégkorong:
  
Huszák Alexandra (KMH Budapest) 5.
Nagy Gergő (FTC-Telekom) 1.

    Kajak-kenu:
   
Kopasz Bálint (Graboplast Győri VSE) 5.
Csipes Tamara (BHSE) 1.

    Karate:

Hárspataki Gábor (MTK) 3.
Baranyi Zsófia (MTK) 1.

    Kerékpár:

Valter Attila (CCC) 2.
Vas Kata Blanka (Doltcini-Van Eyck Sport) 2.

    Kézilabda:
 
A Magyar Kézilabda Szövetség januárban hozza nyilvánosságra döntését.

    Kickbox:

Nagy Rita (Szegedi Combat D Sportegyesület) 1.
Veres Alex (Csepeli Szabadidősport Egyesület) 1.

    Kosárlabda:

A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének (MKOSZ) állásfoglalása szerint a csonka bajnokságban nem lenne korrekt bárkit kiemelni, mivel kevés tétmérkőzést engedélyezett a koronavírusos időszak. Ezért ebben az esztendőben az MKOSZ nem hirdet legjobb játékosokat.

    Korcsolya:

    rövidpályás gyorskorcsolya:
Jászapáti Petra (SZKE) 5.
Liu Shaoang (FTC) 2.
    műkorcsolya:
Tóth Ivett (egyéni, Vasas SC) 7.
Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk (páros, HKA) 1.