• 2024 04 19

Vizes vb - Világbajnokaink érem nélkül zárták szombati döntőiket

Milák negyedik 100m pillangón, Hosszú nyolcadik 200m háton

Utolsó előtti napjához érkezett a kvangdzsui vizes világbajnokság, ahol magyar érmek nélkül zárultak az úszódöntők.

Milák Kristóf negyedik lett 100 méter pillangón szombaton, a kvangdzsui világbajnokságon. A 19 éves magyar úszó szerdán 200 méter pillangón a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelps 2009-es világrekordját megdöntve diadalmaskodott, két nappal később 100 méteren az előfutamból 51.42-es, az elődöntőből 50.95-ös idővel jutott tovább.
    A Honvéd tinédzsere előzetesen azt mondta, az elődöntőben Phelps-világcsúcsot döntő Caeleb Dresselre kell majd figyelnie a fináléban, és amennyire csak lehet tapadni szeretne az amerikai klasszisra. Dressel - aki nagyjából fél órával korábban több mint négytizedes előnnyel nyert 50 méter gyorson - a rajt után kilőtt: Milák próbálta tartani a lépést, 50-nél harmadiknak fordult. Ekkor az amerikai a kidelfinezéssel óriási előnyt szerzett, eldöntötte a versenyt, Milák pedig végül elődöntős idejénél gyengébb eredménnyel, 51.26 másodperccel csapott célba.
    "Nem ezt akartam. Azt hittem, jobb lesz, nem úgy sikerült, ahogy gondoltam. Nagyon rosszul jött ki a fal, ott kaptam egy testhosszt. Próbáltam visszahozni a második ötvenen, de csak így sikerült. Elfáradtam az utolsó napra, nem tudom, hogy testben vagy fejben, talán az utóbbi" - értékelt csalódottan Milák.

Végeredmény, férfi 100 m pillangó:

1. Caeleb Dressel (Egyesült Államok) 49.66 mp
2. Andrej Minakov (Oroszország) 50.83
3. Chad Le Clos (Dél-afrikai Köztársaság) 51.16
4. Milák Kristóf 51.26

Burián Katalin hetedik, Hosszú Katinka pedig nyolcadik lett a 200 méteres hátúszásban. A 30 éves Hosszú, a szám olimpiai és világbajnoki ezüstérmese 2:07.48 perces teljesítménnyel az ötödik helyen zárt az elődöntőben, míg a tavalyi Európa-bajnokságon bronzérmes Burián 2:09.40-gyel nyolcadikként verekedte be magát a fináléba.
    Úgy tűnt, Hosszú az első ötven után elengedte a finálét, így végül 24 esztendős honfitársa is megelőzte. A háromszoros olimpiai bajnok 2:10.08-as idővel csapott célba, Burián 2:08.65-tel zárt. A számot a 17 esztendős amerikai Regan Smith nyerte, aki pénteken az elődöntőben megdöntötte Missy Franklin 2012-es világrekordját, most pedig 34 századdal maradt el legjobbjától.
    Burián a versenyt követően elmondta, nem sikerült ugyan egyéni csúcsot úsznia (2:07.43), de boldog, hogy élete első felnőtt világbajnoki döntőjében lehetett ott. Hozzátette, úgy gondolta, Hosszú Katinka érmes lesz, ezért nagyon meglepte, hogy megelőzte klasszis honfitársát. Burián Katalin megjegyezte, nagyon nehezen ment neki az átállás, ezért a következő szezonban több ázsiai versenyre is elutazik majd, hogy a tokiói olimpián már ne legyenek hasonló problémái.
    A futam után Hosszú Katinka nem nyilatkozott az újságíróknak.

Végeredmény, női 200 m hát:

1. Regan Smith (Egyesült Államok) 2:03.69 perc
2. Kaylee McKeown (Ausztrália) 2:06.26
3. Kylie Masse (Kanada) 2:06.62
...7. Burián Katalin 2:08.65
...8. Hosszú Katinka 2:10.08

Bohus Richárd tizedik lett 50 méter háton. A magyar úszó az elődöntőben országos csúcsától mindössze 12 századdal elmaradva, 24.88 másodperces teljesítménnyel csapott a célba.
    "Az a beérkezés....ott ment el minden sajnos" - értékelte röviden Bohus azt, hogy két századmásodperc különbséggel maradt le a fináléról.

Sztankovics Anna 12. lett 50 méter mellen. A 23 éves magyar versenyző pályafutása során először úszott világbajnoki elődöntőben, azonban az előfutamban elért 31.13  másodperces idejénél gyengébbel, 31.41-gyel csapott célba.
    "Az idővel természetesen nem vagyok elégedett, hiszen a legjobbammal (31.05 mp) döntőt úszhattam volna, de a körülményekhez képest mindent sikerült úgy csinálnom, ahogy elterveztem. Sikerült megélnem a pillanatot és felszabadultan úsznom" - nyilatkozta Sztankovics.