• 2024 03 29

Rasovszky: Győzelem hazai vizeken

Győzelem kipipálva

Rasovszky Kristóf már eddig is gazdag pályafutása során volt junior világ- és Európa-bajnok, nyert öt Világkupa-futamot, szerzett érmeket, kétszer győzelmi rekorddal söpörte be az Európa-kupa összetett címét, tavaly egyedülálló módon három egyéni számban három érmet szerzett a glasgow-i Európa-bajnokságon – egyvalami azonban hiányzott a palettáról: hogy dobogóra álljon Balatonfüreden. Egészen szombat délig.

Az idén azonban úgy ment neki a szezonnak, hogy persze az évad főviadala a kwangjui világbajnokság – ott is az olimpiai kvalifikációs 10km-es táv –, ám az éremnek mindenképp össze kell jönnie Füreden. Ennek megfelelően kihagyta a múlt heti setubali viadalt.

Balatonfüreden 30 ország több mint száz úszója vágott neki a 10km-nek, köztük Rasovszky.  A verseny aztán pontosan úgy alakult, ahogy Kristóf eltervezte. Ugyan a harmadik körben egy ideig átadta a vezetést másnak, ám ez csupán a szokásos erőgyűjtés volt, hamarosan ismét az élre vágott, majd faképnél hagyta a többieket. Természetesen egyedül az olimpiai, világ és Európa-bajnok Ferry Weertman nagy megindulása még hordozhatott volna némi veszélyt magában, ám az utolsó 2.5 kilométernek a 14. helyről nekivágó holland a köztük lévő 12 másodpercnek csupán a felét tudta ledolgozni ezúttal.

Rasovszky 6.5 másodperces különbséggel húzta be az aranyérmet.

„Ma gyakorlatilag minden úgy történt, ahogyan elterveztem, az elején kicsit lassan akartam kezdeni, és utána előrementem. Valamiért ezt követően a többiek csak mögém jöttek, de ez inkább nekem kedvezett, hiszen a saját taktikám mégiscsak rám van szabva, ha ők ehhez akarnak idomulni, akkor aligha van esélyük, függetlenül attól, hogy azért nagyon kemény verseny volt, mert eléggé meleg volt a víz és a kinti hőmérséklet is.”

A gwangjui világbajnokságon 10km-en egyértelműen az olimpiai kvalfikáció az elsődleges – azaz a legjobb tízbe kell kerülnie.

Ami a többieket illeti, a Világkupa keretében megrendezett magyar bajnoki futamban némi meglepetésre a fiatalok remekeltek, hiszen Galicz Péter lett az ezüstérmes, míg Huszti Dávidnak a bronz jutott – a 7500-nál még az egész mezőnyben harmadikként forduló Székelyi Dániel az utolsó kilométeren visszaesett, Galiczék a 20. hely környékéről jöttek fel, míg Dani a 6. helyről került egyre hátrébb.

A hölgyeknél a vb-re kvalifikált versenyzők közül Rohács Réka remekelt, olyannyira, hogy még a pénzdíjat (650 dollárt) érő 8. helyet is sikerült megcsípnie (egyetlen tizeddel a japán Niikura előtt). Itt a magyar bajnokságban Olasz Anna követte őt, aki 14. lett magán a Vk-n, míg Novoszáth Melinda lett a bronzérmes.

A hölgyek versenyét, akárcsak 2015-ben és tavaly a brazil Ana Marcela Cunha nyerte, aki óriási finisben, négy tizedmásodperccel előzte meg az olasz Arianna Bridit. Cunha ezzel még inkább megerősítette vezető helyét az összetettben, annál is inkább, mert az eddigi négy futamban három első és egy második helyet szerzett.